سفارش تبلیغ
صبا ویژن
نقل می کنند که امام صادق علیه السلام این دو بیت را بارها برای مَثَل زدن می خواند [کنز الفوائد]
منطقه و بیداری اسلامی
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» آمریکایی شدن اقتصاد کشورهای عربی موجب انقلابهای منطقه شد

اصلاحات اقتصادی آمریکایی در کشورهایی مانند مصر و تونس که با هدف ایجاد زمینه‌های افزایش ثبات این رژیم‌ها ایجاد شده بودند، نتیجه عکس دادند و موجب ایجاد خشم و تنفر عمومی شدند.

 مجله آمریکایی "فارن افیرز " در گزارشی به قلم "گئورگی گاوز " ضمن تحلیل عوامل زیربنایی تحولات اخیر منطقه، به شرح عواملی می پردازد که تحلیل گران مسائل خاورمیانه تا کنون از قلم انداخته اند. متخصصان خاورمیانه از شورش های جهان عرب به اندازه هر کس دیگری شگفت زده شدند. این متخصصان که در دهه های گذشته تمرکزشان را معطوف ارائه تبیین برای ثبات اتوکراسی های محلی کرده بودند، نیروهای پنهانی محرک تغییر را دست کم میگرفتند. اکنون که آنها رنگ ساده انگاری از رخسارشان می زدایند، باید در مفروضه هایشان از جهان عرب که از دیرباز به آن معتقد بوده اند، تجدید نظر کنند.

* در بررسی نقش نیروهای نظامی، دو عامل ترکیب اجتماعی رژیم و نیروهای مسلح و میزان تخصص یافتگی این نیروها نادیده گرفته شده بود

این مفروضه که نظامی بودن رئیس جمهورهای عرب عامل ثبات این کشورها بود، به وضوح اشتباه از آب در آمد. محققان، روش های متفاوتی که نیروهای مسلح کشورهای عرب به اعتراضات آرام و عظیم امسال واکنش نشان دادند را پیش بینی یا ارزیابی نمی کردند. از قلم انداختن این پیش بینی یا ارزیابی به این دلیل اتفاق افتاد که متخصصان مسائل خاورمیانه، به عنوان یک گروه، تا اندازه زیادی علاقه خود به بررسی نقش نظامیان در سیاست های کشورهای عرب را از دست داده بودند. با آنکه این موضوع زمانی یک پای ثابت تحقیقات آمریکا در مورد خاورمیانه بود ـ یعنی هنگامی که کودتاهای نظامی اعراب در دهه های 1950 و 1960 تحقیقات علمی آن دوران را به تصرف خود درآورده بود ـ ، اما ثبات قابل توجه رژیم های عربی ما

ادامه مطلب...

نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » داریوش احمد رضا بهمنیار ( سه شنبه 90/5/25 :: ساعت 12:5 صبح )


»» ارزشهای معنوی اسلام الگویی برای تمامی ملّتهای تحت ستم و محروم و

  ( بسم الله الرحمن الرحیم )

 

ارزشهای معنوی اسلام الگویی برای تمامی ملّت‌های تحت ستم و محروم و تحقیر شده

 

امروز ملّت ایران الگویی برای تمامی ملّت‌های تحت ستم و محروم و تحقیر شده می‌باشد

انقلاب اسلامی ایران ریشه در اعماق اندیشه های فطری و ذاتی میلیونها انسان دارد که حضرت امام خمینی ( ره ) توانست آن را به ثمر برساند باورها و ارزشهای معنوی اسلام باعث این رخداد بزرگ شد.

جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب اسلامی که کشوری عقب افتاده ، وابسته به کشوری چپاولگر و تحقیر شده بود اینک به یمن انقلاب اسلامی اگر نگوییم پیشرفته لااقل رو به پیشرفت و اثر گذار در معادلات جهانی تبدیل شده است کشوری که در هر زمینه‌ای اراده کند پس از چندی شگفتی‌ای می‌آفریند! از ماهواره گرفته تا دست یابی به فناوری گداخت هسته‌ای

تجربه‌ی موفق انقلاب اسلامی و رسیدن ایران به استقلال واقعی و تبدیل آن به یک قدرت نه منطقه‌ای که فرا منطقه‌ای در نتیجه‌ی همان انقلاب بی شک دیگر ملّت‌ها را به فکر وا می‌دارد و به سمت اصلاح مملکت خود با الگوپذیری از انقلابی می‌کشاند که ظرف 32سال از ویران ایران ساخت.

اکنون 32سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد و ملّت ما پس از پشت سر گذاردن سال‌هایی پر فراز و نشیب اکنون به مرحله‌ای رسیده است که می‌تواند ادعای رهبری حداقل بخشی از جهان را داشته باشد البته نه رهبری به عنوان سلطه‌ی سیاسی  نظامی و یا حتی اقتصادی که به معنای رهبری فکری و معنوی

تحول‌های امروز مصر و چند کشور عربی دیگر خود گویای همین مطلب است کشورهایی تحت دیکتاتوری و وابستگی و دچار شده به تحقیر ملّی که پس از تجربه‌های ناموفق کمونیستی و لیبرالیستی برای کسب آزادی و عزّت اکنون راه نجات را جز در اسلام و انقلاب اسلامی نمی‌یابند و با خیزش ملی خود فصلی جدید را در تاریخ جهان رقم می‌زنند.

به راستی چه شد که این شد از شعارها و خواسته‌های معترضان در مصر و تونس آنچه مشخص است این است که آزادی معیشت و اقتصاد تنها بخشی از مطالبات مردم است و آنچه بیش از همه مردم را به خشم درآورده وابستگی به قدرت‌های نامشروع و از همه مهم‌تر خوی اسلام ستیزی حاکمانی نظیر مبارک و بن علی است این دنیا جهان تجربه و عبرت است و وا اسفا از کمی عبرت گیران شوروی با آن همه یال و کوپال و قدرت و ابهتش پس از 70 سال نبرد بی امان با خدا کارش به اینجا رسید که امروز در پایتختش مسکو کلیساها ناقوس می‌نوازند و مسجدها الله اکبر سر می‌دهند و روز عاشورا مردم به عزا می‌نشیند و این است نتیجه‌ی نبرد مخلوق با خالق دین و ایمان در فطرت انسان گنجانده شده و مهم‌ترین عامل شکست مکتب‌های بشری این است که همواره یک بخش از فطرت انسان را نادیده گرفته‌اند اما هیچ چیز هم به اندازه‌ی ایمان به خدا نمی‌تواند روح انسان را تغذیه کند و البته هیچ چیز هم به اندازه‌ی سرکوب ایمان نمی‌تواند در انسان ایجاد نارضایتی کند این است که اولین واکنش تونسی‌ها به سقوط بن علی پخش اذان از صدا و سیماست.

زمان رو به جلو می‌رود و دین ستیزان یکی پس از دیگری ساقط می‌شوند و مسجدها یکی پس از دیگری آباد اما آیا باید فقط منتظر تکرار حوادث مصر و تونس در کشورهای عربی بود هرگز! اگر به بخش‌های فراموش شده‌ی جهان اسلام یعنی قفقاز و آسیای میانه توجه کنیم کم نمی‌یابیم مبارک‌ها و بن علی‌های مزدور و دین ستیز را رییس جمهورانی مادام‌العمر و سیاستمدارانی لائیک که چه بسا آب خوردنشان هم با اجازه آمریکا و به ویژه روسیه باشد و خصوصاً در جمهوری آذربایجان و تاجیکستان شاهد تصویب هرروزه‌ی قوانینی به منظور تحدید فعالیت‌های دینی مردم هستیم یک روز در مراکز آموزشی حجاب را ممنوع می‌کنند و روز دیگر ورود زیر 18 ساله‌ها به مسجد را یک روز به بهانه‌ای درس‌های دینی را از مدرسه حذف می‌نمایند و دیگر روز مسجدی را به بهانه‌ای تعطیل و در این میان کار تاجیکستان به جایی رسیده که حتی برای خطبه‌های نماز جمعه هم تعیین تکلیف می‌کنند چقدر طول خواهد کشید و مردم تا کجا تحمل خواهند کرد شوروی تا کجا توانست مسجد و کلیسا را به انبار علوفه‌ تبدیل کند ترکیه پس از بیش از 80 سال سیاست ضد دینی به کجا رسیده است مگر نه اینکه تا جمهوری اسلامی عملاً فقط یک انتخابات مجلس فاصله دارند مگر تا چه اندازه می‌توان در مقابل خدا و خداپرستی ایستاد.

حالا با بالا گرفتن اعتراضات مردمی در کشور خاورمیانه و شنیده شدن صدای شعارهای اسلامی و ضد استعماری در برخی کشور‌های عربی بالاخص تونس و مصر شاهد موضع گیری‌های متفاوت در قبال این روند هستیم.
کشورهای غربی که تا دیروز دم از بارور شدن خاورمیانه جدید می‌زدند ناگاه با زنجیره‌ای از اعتراضات و اغتشاشات در کشورهای هم پیمان خود روبرو شدند که این بار بعد از گذشت بیش از سی سال از تجربه انقلاب اسلامی این روند چنان سریع بود که حتی فرصت حمایت از دولت‌های دست نشانده خویش را در حد گفتن جزیره ثبات نیز پیدا نکردند هر چند تجربه تلخ ایران برای آن‌ها اجازه تکرار چنین اشتباه استراتژیکی را نمی‌داد.
پس از انقلاب تونس، غرب با استفاده از قدرت رسانه‌ای خویش سعی در محدود کردن آرمان‌های آزادی خواهانه مردم تونس به خواسته‌های صنفی و مشکلات معیشتی داشت و این انقلاب را بدون پشتوانه تاریخی و ناگهانی به شمار آورده و پیشینه اسلام خواهی آنان را انکار کرد.
جالب‌ترین موضع گیری را می‌توان سعی شکست خوردگان انقلاب مخملی ایران در مصادره کردن این اعتراضات استکبار ستیزانه به نام جنبش (بخوانید فتنه) سبز دانست. کسانی که دستشان در جیب آمریکا و انگلیس بود و پشتیبانی رسانه‌ای، مادی و معنوی سران غرب را افتخار خود جهت بهبود روابط خارجی ایران می‌دانستند، به جای حمایت از حکام عربی که دیروز در حمایت از خشونت‌های خیابانی ایران سینه چاک می‌دادند امثال حسنی مبارک ها امروز ژست تازه‌ای به خود گرفته دم از همراهی با مردم مصر و تونس می‌زنند.
باید پرسید آیا مردم غزه و لبنان مظلوم و ستمدیده نبودند که این مدعیان وطن پرستی آرمان امام در روز قدس را زیر پا نهاده و شعار نه غزه، نه لبنان… را سردادند شما همان‌هایی نیستید که هنگامی که مردم غزه تحت شدید‌ترین محاصره‌های غذایی و دارویی بودند و دولت مصر گذر‌گاه رفح را بسته بود رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم ایران از کمک به مردم ستمدیده غزه و لبنان ارجح‌تر می‌دانستید؟
حال چه شد که برای حمایت از مردم تونس و مصر دعوت به راهپیمایی می‌کنید؟ آیا مردم غزه که از حقوق اولیه زندگی از سوی دولت مصر محروم شدند نیاز به حمایت نداشتند؟ و یا اینکه از نظر شما مشکلات داخلی دیگر حل شده و حال نوبت به حل مشکلات جهان اسلام رسیده است؟
این حرکت مزورانه تنها مانوری دیکته شده از طرف اربابان غربی است برای زنده نشان دادن فتنه و همچنین استفاده از حس همدردی و همراهی مردم آزاده با انقلاب‌های مردمی مسلمانان مصر و ایجاد خوراک خبری برای رسانه‌های غربی و نبش قبر مجدد ناآرامی‌های ایران غرب به دلیل هزینه‌های گزافی که برای ایجاد انقلاب سبز در ایران کرده است نمی‌تواند به راحتی شکست این توطئه را قبول کند و با برنامه ریزی‌هایی اینچنینی سعی در بردن حداکثر استفاده از سرمایه گذاری ناکام خود دارد.

انقلاب اسلامی ایران ریشه در اعماق اندیشه های فطری و ذاتی میلیونها انسان دارد که حضرت امام خمینی ( ره ) توانست آن را به ثمر برساند باورها و ارزشهای معنوی اسلام باعث این رخداد بزرگ شد.

راز ماندگاری این رخداد بزرگ در این بود که انقلاب اسلامی ریشه های فرهنگی داشت و امام نیز با آگاهی کامل از این موضوع جهت تحقق فطرت مردم را نشانه رفته بود و تمام انسانهایی که دارای فطرت آزادیخواهی هستند این حرکت را پذیرفتند و به همین علت است که روز به روز به پهنه جغرافیایی انقلاب اسلامی افزوده می شود.

ایدئولوژی انقلاب اسلامی بر تفسیری انقلابی و سیاسی از اسلام قرار داشت و به همین دلیل میشل فوکو انقلاب ایران را انقلابی بر خلاف جریان مدرنیسم غربی تلقی می کند انقلاب ایران صرفاً انقلابی سیاسی یا اقتصادی نبود و عمدتاً در فرهنگ و مذهب ریشه داشت.

قیام 15 خرداد اگر چه به لحاظ عملی سرکوب شد اما یک نتیجه و دستاورد بزرگ برای فعالان و متفکران اسلامی داشت و سرآغاز تحولی بزرگ به لحاظ فکری در اندیشه سیاسی شیعه گردید و جنبش فکری وسیعی را در جامعه دینی برانگیخت در همان سالها و پس از قیام 15خرداد برخی از علما و روشنفکران مذهبی به بحث درباره مسئله مرجعیت پرداختند که مجموعه مباحث آن در کتابی به نام بحثی درباره مرجعیت و روحانیت به چاپ رسید و منتشر گردید محور اساسی این کتاب به انتقاد از روحیه انفعال و خمودگی روحانیان و حوزه ها و مجامع مذهبی اختصاص دارد و بنابراین برای بهبود این وضعیت نقش فعالتری را برای مراجع در زندگی سیاسی و اصلاح حوزه ها پیشنهاد نمودند همچنین در جلسات بحث ماهانه ای که با همت عده ای از روحانیان برگزار شد مباحث اساسی دیگری همچون تئوری حاکمیت سیاسی مورد بازبینی و بررسی قرار گرفت.

در واقع علما و متفکران مذهبی به پیرایشگری فرهنگی دست یازیدند و با بازنگری و احیا مفاهیمی مانند

ولایت فقیه شهادت و تقیه که عناصری فعال در سنت و فرهنگ شیعه هستند فرهنگ مبارزاتی و اعتراضی جدیدی را پایه ریزی کردند که خود موجد فعالیت فعالان اسلامی گردید این تلاش ها حاکی از نگاه جدیدی بود که در حوزه مذهب پیدا شد و درصدد پیوستگی آن با سیاست و ارائه اسلام سیاسی بود.

هیچ فرد مطلع تیزبینی از مهم ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با انقلاب های دیگر از جمله انقلاب های فرانسه و شوروی که در ریشه مذهبی انقلاب اسلامی نهفته است قادر به چشم پوشی نیست انقلاب های فرانسه و شوروی برمبنای دوری و جدایی و حتی ستیز با دین و صرفا جهت کسب پاره ای امتیازات مطالبات و حاکمیت ارزش های لیبرال بورژوازی ضداستبدادی و یا سوسیالیستی به وجود آمد اما در ایران قوه محرکه اصلی انقلاب مذهب محسوب می شود.

این همان رازی است که مردم مصر و تونس و تمام کشور های عربی باید به دست بیاورند . خدانگهدارنوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » داریوش احمد رضا بهمنیار ( شنبه 90/5/1 :: ساعت 5:38 صبح )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

امام حسین(ع) در ظهر عاشورا با شکیب در عطشی کوتاه تمام تاریخ را س
اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
تعریف ناقص از حقیقت لیبرال دموکراسی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد
تحمل عُسرت و تنگدستی
انقلاب اسلامی ایران نمادی از قدرت و اراده خداوند
برجام دندان دردِ ملت انقلابی ایران است
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 96
>> بازدید دیروز: 100
>> مجموع بازدیدها: 227774
» درباره من

منطقه و بیداری اسلامی
داریوش احمد رضا بهمنیار
سی سال قبل امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از میان ما رفت با شکوهی بزرگ و بی نظیر، ما مردم ایران او را تشییع کردیم و این اندوهی بزرگ بر دل هایمان برجای گذاشت اندوهی برای ما و شادی برای او، چرا که مرگ حق است و بازگشت به سوی پروردگار، اما ما مردم ایران مومن ترین بنده خدا در زمان معاصر را از دست دادیم. همه ما روزی از این دنیا خواهیم رفت و بیشتر گناهان ما از آنجاست که این واقعیت بزرگ یعنی مرگ را فراموش می کنیم هزاران انسان از اول پیدایش آمدند که حال نشانی از آنان نیست برخی انسان ها به راه راست هدایت یافتند و برخی نه، چند صباحی دیگر قطعا هیچکدام از ما نیز در این دنیا نخواهیم ماند و به سرای دیگر خواهیم رفت پس باید بکوشیم در کار نیک که تنها چیزیست که با خود خواهیم برد و از تاریخ عبرت بگیریم که کسانی که از گذشتگان خود پند نگیرند خود عبرت دیگران خواهند شد. این که بر رفتن امام راحل بگرییم موجه است اما این تمام دِینِ امام راحل بر گردن ما نیست بلکه تداوم و ماندن در راه او که راه خداست اصل است اینک حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) رهبر عظیم الشأن مسلمانان جهان و جانشین امام راحل، راه او را که همان راه خداست را ادامه می دهند و مسلمانان همه عالم را بر زمین سرافراز خواهند ساخت تا نظام جمهوری اسلامی به عنوان یادگاری در تاریخ بشر از حکومت مقتدر الهی بر زمین باقی بماند. آمریکائیان می گویند تحریم هائی که علیه ایران به کار بردیم در تاریخ جهان بی سابقه است و هر کشوری را ظرف چند سال از پا در می آورد با منطق معمول حرف آنها درست است اما انقلاب اسلامی با خواست و اراده خداوند و بر اساس الهام او شکل گرفته و قرار نیست نشان دهنده حداکثر توان یک رژیم چپاولگر زورگو باشد بلکه برای نمایش عظمتِ قدرت پروردگار عالم شکل گرفته است، اینک زمانی است که خداوند لطف و رحمت خود را شامل انقلاب اسلامی ما کرده است تا نشانه هائی از عظمت خود را بر ما نمایان سازد، در آنجا که تدبیر عقل انسان و قدرت او به انتهای خود برسد عظمت اعجاز انقلاب اسلامی نمایان می شود، امروز خداوند می خواهد این انقلاب را به پیروزی برساند تا نمونه ای باشد از حکومت الهی بر زمین که با اعجاز او همراه شده است بزرگی از آن خداست و سپاس او را که هوشمندترین و مقرب ترین بندگانش را به رهبری ما گمارده است. باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد

» پیوندهای روزانه

تابناک [2]
انتخاب [2]
پایگاه خبری انقلاب نیوز
شبکه اطلاع رسانی دانا
موسسه فرهنگی راسخون
نقل قول - وبلاگ نویسان خوزستانی
پایگاه خبری مشهد پیام [1]
شبکه خبری تحلیلی تیتر یک [1]
پایگاه خبری لنگر نیوز
ظهور
وب سایت خبری تحلیلی رصد [1]
وبلاگ نویسان خراسان رضوی [3]
سواد رسانه ای ایرانیان [1]
وبگاه جوان انقلابی [1]
پایگاه خبری شلمچه نیوز
[آرشیو(16)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
برجام برای برداشتن تحریم ها بوده . جریانی منحرف از انقلاب اسلامی . دل به عشق زنده می ماند عشق به امام خمینی (ره) . حضرت فاطمه (س) مصمم برای شهادت در تکلیفی الهی[-1] .
» آرشیو مطالب
پاییز 86
زمستان 1386
بهار 1387
مرداد 87
شهریور 87
تابستان 1387
خرداد 88
شهریور 89
آذر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
فروردین 90
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
اسفند 92
اردیبهشت 93
فروردین 93
خرداد 93
تیر 93
مرداد 93
تابستان 93
پاییز 93
زمستان 93
تابستان 94
پاییز 94
زمستان 94
بهار 95
تابستان 95
پاییز 95
زمستان 95
بهار 96
تابستان 96
پاییز 96
زمستان 96
بهار 97
تابستان 97
پاییز 97
زمستان 97
بهار 98
تابستان 98
پاییز 98
زمستان 98
بهار 99

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
تابناک
خبرگزاری فارس
شبکه العالم
عمارنامه
پایگاه خبری فرهنگ نیوز
رجا نیوز
جام نیوز
پایگاه خبری فاش نیوز
پایگاه خبری بولتن نیوز
پایگاه تحلیل خبر باصر
پارس نیوز
مشرق نیوز
شبکه خبر
شبکه دانا
جوان انقلابی
خیبر آنلاین
ادیان نیوز
انقلاب نیوز
روایت نو
بسیج پرس

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب