سفارش تبلیغ
صبا ویژن
دانشجو، سربلندی دنیا ورستگاری آخرت دارد. [امام علی علیه السلام]
منطقه و بیداری اسلامی
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» قربانی کردن نردبان تقرب است

روز دهم ماه ذی‌الحجه مصادف با عید قربان از بزرگ‌ترین عیدهای مسلمانان است یادآور فداکاری و ایثار ابراهیم در راه رضای معبود و تسلیم و ایمان اسماعیل در قربانگاه عشق.

گذاردن خنجر بر حنجره اسماعیل توسط ابراهیم خلیل و تردید نکردن وی و اطاعت  اسماعیل نشانه و نماد وفادارى در قلمرو بندگى است.
اگر ابراهیم خلیل در اجرای فرمان پروردگارش خنجر بر حنجره اسماعیل می نهد اگر اسماعیل ذبیح پدر را در اجرای امر خدایی تشویق و ترغیب میکند اگر شیخ الانبیاء در نهادن کارد بر حلقوم فرزندش لحظه ای تردید و توقف نمی کند همه و همه نشانی مسلمانی آن پدر و پسر و شاهد صداقت در عقیده و عشق و وفاداری در قلمرو بندگی است.

عید قربان عید شرافت بنی آدم است و کرامت انسانی اش جشن رها شدن از قید پدرانی است که جان فرزند خویش را نذر قربان گاه ها می کردند.
قربانی کردن نردبان تقرب استقربانی کردن بریدن دل از حرص و طمع و  بخل و هوا و هوس و..... است  .
بارالها! نفس خویش را در هر لحظه رمی جمرات می کنم
  تا هر آنچه جز تو در توسط تجسم شود محکوم به نابودی باشد  .
الهی! حج درونی ام
  را به قربانی کردن نفس پایان ده تا اسماعیل وجودم را که در من به ودیعه نهاده ای باهمان معصومیت کودکانه به دیدار تو آورم .
ذبح قربانى برای تقرب به پروردگار از زمان حضرت آدم شروع شد وقتی که دو فرزندش؛ هابیل قوچی و قابیل مقداری گندم را به‌عنوان قربانى به بارگاه خداوند تقدیم کردند در قرآن مجید این واقعه تاریخی بازگو شده و آمده است وقتی که هابیل و قابیل قربانى تقدیم کردند از یکی هابیل پذیرفته شد و از دیگری قابیل پذیرفته نشد.
عید قربان ?پاک ترین عیدها است. عید سر سپردگی و بندگی است. عید بر آمدن انسانی نو از خاکسترهای خویشتن خویش است. عید قربان عید نزدیک شدن دلهایی است که به قرب الهی رسیده اند. عید قربان عید بر آمدن روزی نو و انسانی نو است.

عید قربان جلوه گاه تعبد و تسلیم ابراهیمیان حنیف است فصل قرب یافتن مسلمآنان بهخداوند در سایه عبودیت است. لذا یکی از رمز و رازهای عیدقربان همین عبادت کهفلسفه آفرینش انسان و روحیه تعبد تسلیم و سیر کمال انسانی را تنظیم می کند میباشد.
عید قربان ، مجراى فدا کردن
عزیزترین یعنى خدا است. پس بیایید در این روز ما نیز منیت ها و خودهواهی ها و همهصفات رضیله را در مسلخ عشق و بندگی خدا قربانی کنیم. لذا عید قربان عید سربلندبیرون آمدن از امتحان عبودیت است این هم از اسرار این عید است.
عید قربان عید
بندگی و دلدادگی و گذشتن از خویشتن خویش است روز شادی مسلمانان و قبولی در جشنبندگی خداوند عید طلوع روزی نو و انسانی نو و یک زندگی با رنگ و بوی خدایی ورسیدن به قرب الهی است.
قربان عیدی است که پس از وقوف در عرفات مرحله شناخت و
مشعر محل آگاهی و شعور و منا سرزمین آرزوها رسیدن به عشق فرا میرسد کهاسراری در آن نهفته است.
 
قربان نماد رهایی از تعلقات است رهایی از هر آنچه
غیرخدایی است عید قربان عید پیروزی وظیفه بر غریزه است.

مخلوقات خداوند سه دسته هستند:
1- گروهی که فقط پیرو غریزه هستند، مانند: حیوانات
2- گروهی که فقط پیرو وظیفه هستند، مثل: ملائکه
3- گروهی که گاهی دنبال غریزه رفته و گاهی دنبال وظیفه می روند، مانند: انسان
هرگاه انسان بر سر دو راهی غریزه و وظیفه قرار گرفت و غریزه را انتخاب کرد، به سوی حیوانات گرویده بلکه از حیوانات هم پست تر شده است، چون از عقل و فکر و رهنمودهای انبیا استفاده ننموده است آنان همچون چهارپایان بلکه گمراه ترند. همانا بدترین جنبنده ها نزد خداوند، انسان‌هایی هستند که گویا کر و گنگ اند و حاضر به تعقل هم نیستند. اما همین که انسان در این دو راهی خطرناک وظیفه را انتخاب نمود و در خط ملائکه و پاکان قرار گرفت آن را عید می گیرد مثلاً غریزه گرسنگی و تشنگی و شهوت انسان را به استفاده از آب و نان و به سوی همسر می کشاند ولی وظیفه دستور می دهد که در ماه رمضان خودداری کن کسانی که سی روز وظیفه را انتخاب کرده اند روز عید فطر را باید عید بگیرند زیرا وظیفه را بر غریزه ترجیح داده اند.
غریزه فرزند دوستی به ابراهیم می گوید: اسماعیل را ذبح نکن اما وظیفه می گوید: او را ذبح نما حضرت ابراهیم در این دو راهی رضای خداوند و وظیفه را بر تمایلات شخصی خود و غریزه پیروز کرد لذا باید آن را عید بگیرد اگر در حدیث می خوانیم: هر روز که در آن معصیت خدا نشود عید است به همین معنا است که در برابر جاذبه های هوای نفس خط خدا قرار گرفته هر گاه انسان بر سر خواسته همه شیطان های درونی و بیرونی پا می نهد آن روز را باید عید بگیرد.
آری، عید قربان روز پیروزی عقل و وحی بر هوی و هوس است.

قربان عید عارفان است جان باختن و قربانی کردن جان خویش در پای معشوق است و نماد ظاهری آن ایام حج است که حج گذار برای کامل شدن عبادت خود و فدا شدن در پای محبوب نفس خویش را قربانی می‌کند

بدان که زمین، سراسر حجی است که تو در آنی و باید با سادگی وقوف در جهان درون و بیرون و قربانی کردن همه آرزوهای پوچ دنیوی خود را برای سفری بزرگ آماده کنی.

عید قربان که پس از وقوف در عرفات مرحله شناخت و مشعر محل آگاهی و شعور و منا سرزمین آرزوها رسیدن به عشق فرا می‌رسد عید رهایی از تعلقات است رهایی از هرآنچه غیرخدایی است.

در این روز حج گزار اسماعیل وجودش را یعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می‌کند تا سبک بال شود.

اکنون در منایی، ابراهیمی، و اسماعیلت را به قربانگاه آورده‌ای؟ تو خود می‌دانی که اسماعیلت کیست یا چیست؟ هر که هست و هر چه هست، باید به منا آوری و برای قربانی، انتخاب کنی.

آنچه تو را در راه ایمان ضعیف می‌کند آنچه تو را در رفتن به ماندن می‌خواند آنچه تو را در راه مسئولیت به تردید می‌افکند آنچه تو را به خود وابسته کرده است و دلبستگی‌اش نمی‌گذارد تا پیام را بشنوی و حقیقت را اعتراف کنی آنچه ترا به فرار می‌خواند آنچه ترا به توجیه و تاویل‌های مصلحت جویانه می‌کشاند و عشق به او تو را نابینا و ناشنوا می‌سازد و ترا بازیچه ابلیس می‌سازد.

در قله بلند شرفی و سراپا فخر و فضیلت در زندگی‌ات تنها یک چیز هست که برای به دست آوردنش از بلندی فرود می‌آیی برای از دست ندادنش همه دستاوردهای ابراهیم وارت را از دست می‌دهی او اسماعیل توست اسماعیل تو ممکن است یک شخص باشد یا یک شیئی و حتی یک نقطه ضعف اما اسماعیل ابراهیم پسرش بود.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » داریوش احمد رضا بهمنیار ( جمعه 91/8/5 :: ساعت 2:18 عصر )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
تعریف ناقص از حقیقت لیبرال دموکراسی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد
تحمل عُسرت و تنگدستی
انقلاب اسلامی ایران نمادی از قدرت و اراده خداوند
برجام دندان دردِ ملت انقلابی ایران است
به حیرتیم که ای خاک پیر با برکت ، چقدر از دل سنگت جوان درآوردیم
برای مبارزه با ام الشیطان سلاحی دو دَم لازم است
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 150
>> بازدید دیروز: 121
>> مجموع بازدیدها: 221234
» درباره من

منطقه و بیداری اسلامی
داریوش احمد رضا بهمنیار
سی سال قبل امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از میان ما رفت با شکوهی بزرگ و بی نظیر، ما مردم ایران او را تشییع کردیم و این اندوهی بزرگ بر دل هایمان برجای گذاشت اندوهی برای ما و شادی برای او، چرا که مرگ حق است و بازگشت به سوی پروردگار، اما ما مردم ایران مومن ترین بنده خدا در زمان معاصر را از دست دادیم. همه ما روزی از این دنیا خواهیم رفت و بیشتر گناهان ما از آنجاست که این واقعیت بزرگ یعنی مرگ را فراموش می کنیم هزاران انسان از اول پیدایش آمدند که حال نشانی از آنان نیست برخی انسان ها به راه راست هدایت یافتند و برخی نه، چند صباحی دیگر قطعا هیچکدام از ما نیز در این دنیا نخواهیم ماند و به سرای دیگر خواهیم رفت پس باید بکوشیم در کار نیک که تنها چیزیست که با خود خواهیم برد و از تاریخ عبرت بگیریم که کسانی که از گذشتگان خود پند نگیرند خود عبرت دیگران خواهند شد. این که بر رفتن امام راحل بگرییم موجه است اما این تمام دِینِ امام راحل بر گردن ما نیست بلکه تداوم و ماندن در راه او که راه خداست اصل است اینک حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) رهبر عظیم الشأن مسلمانان جهان و جانشین امام راحل، راه او را که همان راه خداست را ادامه می دهند و مسلمانان همه عالم را بر زمین سرافراز خواهند ساخت تا نظام جمهوری اسلامی به عنوان یادگاری در تاریخ بشر از حکومت مقتدر الهی بر زمین باقی بماند. آمریکائیان می گویند تحریم هائی که علیه ایران به کار بردیم در تاریخ جهان بی سابقه است و هر کشوری را ظرف چند سال از پا در می آورد با منطق معمول حرف آنها درست است اما انقلاب اسلامی با خواست و اراده خداوند و بر اساس الهام او شکل گرفته و قرار نیست نشان دهنده حداکثر توان یک رژیم چپاولگر زورگو باشد بلکه برای نمایش عظمتِ قدرت پروردگار عالم شکل گرفته است، اینک زمانی است که خداوند لطف و رحمت خود را شامل انقلاب اسلامی ما کرده است تا نشانه هائی از عظمت خود را بر ما نمایان سازد، در آنجا که تدبیر عقل انسان و قدرت او به انتهای خود برسد عظمت اعجاز انقلاب اسلامی نمایان می شود، امروز خداوند می خواهد این انقلاب را به پیروزی برساند تا نمونه ای باشد از حکومت الهی بر زمین که با اعجاز او همراه شده است بزرگی از آن خداست و سپاس او را که هوشمندترین و مقرب ترین بندگانش را به رهبری ما گمارده است. باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد

» پیوندهای روزانه

تابناک [2]
انتخاب [2]
پایگاه خبری انقلاب نیوز
شبکه اطلاع رسانی دانا
موسسه فرهنگی راسخون
نقل قول - وبلاگ نویسان خوزستانی
پایگاه خبری مشهد پیام [1]
شبکه خبری تحلیلی تیتر یک [1]
پایگاه خبری لنگر نیوز
ظهور
وب سایت خبری تحلیلی رصد [1]
وبلاگ نویسان خراسان رضوی [3]
سواد رسانه ای ایرانیان [1]
وبگاه جوان انقلابی [1]
پایگاه خبری شلمچه نیوز
[آرشیو(16)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
برجام برای برداشتن تحریم ها بوده . جریانی منحرف از انقلاب اسلامی . دل به عشق زنده می ماند عشق به امام خمینی (ره) . حضرت فاطمه (س) مصمم برای شهادت در تکلیفی الهی[-1] .
» آرشیو مطالب
پاییز 86
زمستان 1386
بهار 1387
مرداد 87
شهریور 87
تابستان 1387
خرداد 88
شهریور 89
آذر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
فروردین 90
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
اسفند 92
اردیبهشت 93
فروردین 93
خرداد 93
تیر 93
مرداد 93
تابستان 93
پاییز 93
زمستان 93
تابستان 94
پاییز 94
زمستان 94
بهار 95
تابستان 95
پاییز 95
زمستان 95
بهار 96
تابستان 96
پاییز 96
زمستان 96
بهار 97
تابستان 97
پاییز 97
زمستان 97
بهار 98
تابستان 98
پاییز 98
زمستان 98
بهار 99

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
تابناک
خبرگزاری فارس
شبکه العالم
عمارنامه
پایگاه خبری فرهنگ نیوز
رجا نیوز
جام نیوز
پایگاه خبری فاش نیوز
پایگاه خبری بولتن نیوز
پایگاه تحلیل خبر باصر
پارس نیوز
مشرق نیوز
شبکه خبر
شبکه دانا
جوان انقلابی
خیبر آنلاین
ادیان نیوز
انقلاب نیوز
روایت نو
بسیج پرس

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب