سفارش تبلیغ
صبا ویژن
ای بندگان خدا، برادر باشید ! مسلمان، برادرمسلمان است، به او ستم نمی کند، او را وا نمی گذارد و او راتحقیر نمی کند . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]
منطقه و بیداری اسلامی
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» ارتقای جایگاه و نقش قدرت نرم ایران

 

نفوذ راهبردی ایران در محور مقاومت و در میان ملت های منطقه با الگو قرار دادن انقلاب اسلامی ایران به عنوان رهبر معنوی جهان اسلام وجهه فرهنگی و معنوی آن به دست آمده است، این همان قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران است که ریشه در اعتقادات اسلامی مشترک همه ملت های مسلمان منطقه دارد و به صورت غیر مستقیم در این کشورها باعث خیزشهای اسلامی شده است.

جمهوری اسلامی ایران بدون اسلامی بودنش نه در منطقه و نه در جهان نمی توانست کوچکترین تاثیری در اوضاع اسلامی و منطقه ای و جهانی داشته باشد، و این جایگاه و اهمیت با توجه به نقشفرهنگ صدور انقلاب اسلامی بود که توانست جهان اسلام عربی را از انزوا و تحقیر چهل ساله اعراب خارج کند که امروزه نمود عملی آن را در تکرار مکرر قیامهای کشورهای مسلمان که به نام بیداری اسلامی یا همان بهار عربی خوانده می شود می توان دید.

ارتقای جایگاه و نقش قدرت نرم ایران در روند تکاملی انقلاب اسلامی با حمایت از مسلمانان و مستضعفان جهان و نیز نهضت ها و جنبش هایی که به برکت بیداری اسلامی و صدور انقلاب صورت گرفته است، بوجود آمده به دست بیاورد.

همین موضوع سبب شده عمق راهبردی ایران در منطقه به شدت گسترش یابد و از همین رو توانسته است مجموعه کشورهای سوریه، لبنان و مجموعه‌های حزب‌الله، جهاد اسلامی و حماس، را در یک جبهه ضد صهیونیستی و ضد استعماری بسیار قدرتمندی شکل بدهد که در این اتحاد، سوریه نقش حیاتی پل ارتباطی و محوری را ایفا می‌کند. 

سالهای سال ایران در حال الگوسازی برای منطقه بود، و اسلام سیاسی با بروز انقلاب اسلامی از ایران آغاز شد، اما بعد از مدتی که از الگوهای طالبانی و القائده ای گذشته بود، به تازگی الگوی سکولار از اسلام سیاسی در ترکیه آغاز شده بود که به خاطر سازش بیش از حدش با دشمنان اسلام عمر چندانی نداشت و شکست خورده، و اینک با الگوی سلفی که همان اسلام سیاسی عربستان است به ائتلاف شومی دست زده است، و وارد مرحله تازه ای شده، و با شیوه‌های متفاوت در برابر ایران قرار گرفته اند.

اهداف راهبردی امریکا از بی‌ثبات‌سازی و ایجاد بحران در سوریه را باید اول کمک به تامین امنیت اسرائیل، و کمک به اهداف ایدئولوژیک عربستان سعودی، که طی سه دهه گذشته در منطقه در تنگنا قرار گرفته، همچنین میدان دادن به ترکیه در فعالیت و نقش‌آفرینی ترکیه در منطقه غرب آسیا، و برتری دادن رفتارهای ژئوپلیتیک آن کشور، که می‌تواند بازیگر مورد اعتماد غربی‌ها و صهیونیست ها در منطقه باشد، و علیه نفوذ ایران در منطقه به کار گرفته شود، و بعد هم جلوگیری از تحولات مردمی اسلامی که در کشورهای عربی به یمن بیداری اسلامی صورت گرفته، و نشان می دهد که برای غرب بسیار ناخوشایند است، و مهمتر اینکه رفتن اسد و نشاندن دولتی دست نشانده، یعنی تصرف اولین خاکریز دفاعی جبهه مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی و غرب، که برای آمریکایی‌ها بسیار مهم است، و در نهایت حمله به عمق راهبردی جمهوری اسلامی ایران، که ضرورت اولیه آن تضعیف مقاومت اسلامی و مهار جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود، تا جایی که میتواند در سرنوشت انرژی هسته ای ایران تاثیر بگذارد.

امریکائیان الان پی برده اند وقتی کوچکترین قدرت جبهه مقاومت در فلسطین، در محیطی بسته ای مثل نوار غزه و در جنگی هشت روزه اسرائیل را مجبور به آتش بس و خفت و شکست می کند، نتیجه میگیرند اگر وزارت دفاع امریکا نصف پول سالیانه وزرات جنگ خودش را به اپوزیسیون مخالف کشورهای هدف اختصاص بدهد، به مراتب سودی بیشتر برایش خواهد داشت، آنها قدرت و توان زیادی را به اپوزیسیون دولت های هدف میدهند و مطمنا ثمره بیشتری برایشان خواهد داشت تا از تجربه جنگی مثل عراق و افغانستان با آن هزینه های مادی و معنوی کمر شکن رهایی یابند.

جبهه مخالق محور مقاومت و ایران به سرکردگی آمریکا به نوعی در حال چرخش سیاسی در بحران سوریه هستند، به این طریق که می خواهند، همه مخالفان سوری را در کشورهای منطقه به خصوص کشورهای هدف پراکنده کنند تا در موقع لزوم آنها را بسیج کنند، و به نقطه گاه خاصی بکشانند، به خصوص که الان انگلیس و فرانسه به عمق و درون مخالفان سوری و گروههای سلفی جهادی نفوذ کرده اند، و به مهمترین اطلاعات این عناصر از ریز و درشت و آشنایان و اقوام آنها دست یافته اند، و به نقاط حساس شان آگاهی دارند، و آنها را به سربازانی بی اراده و مفلوک عقیدتی تبدیل کرده و با همکاری عربستان و قطر آنها را علیه اسلام واقعی به کار می گیرند.

ولی امریکائیان و در کل دشمنان ایران و تمام دشمنان اسلام شیعی همیشه یک چیز را به حساب نمی آورند و آن معنویت بیداری اسلامی انقلاب ایران، در دل ملت های مسلمان کشورهای اسلامی است که از راه قهر و زور و با تهدید و تطمیع به آنها منتقل نشده است، صدور انقلاب و بیداری اسلامی با روحیه ی استکبار ستیزی ملت های مسلمان و آگاه منطقه صورت گرفته است، و این از اهمیت راهبردی و قدرت عظیم جمهوری اسلامی در کل منطقه حکایت میکند.

و اینک همین اهمیت راهبردی ایران در سوریه برای جمهوری اسلامی و محور مقاومت حیاتی شده است، جبهه غربی عربی به دلیل ناتوانی در ضربه زدن به ایران و سوریه در منطقه، به سراغ کشورهای همسایه و متحدان منطقه‌ای ایران، عراق و لبنان رفته اند، آنها با پیشتازی ترکیه از سر ناامیدی در سیاست های شکست خورده خودشان در سوریه به بحران آفرینی در عراق توسط عده ای قلیل از سنی ها روی آورده اند که نتیجه آن فقط به سود امریکا و اسرائیل است.

چنانچه اینها در سوریه به کوچکترین پیروزی دست یافته بودند اینک همه کشورهای هدف در منطقه را به حرکت در آورده بودند، حتی اگر ایران ناچار به مداخله نظامی بشود سوریه را نگه خواهد داشت، با نجات سوریه می توان عراق را هم نجات داد، اگر سوریه شکست بخورد سلسله وار عراق و لبنان هم وارد این بازی خطرناک می شوند، و آرزوی صهیونیست ها برای تضعیف محور مقاومت عملی می شود.

برداشتن عکس صدام منفور در راه پیمایی های بعضی از سنی های عراق خود به خوبی گواه بر این مسئله است که این تحرکاتی که در عراق برنامه ریزی شده است، و کسانی که اینها را تحریک و راه اندازی میکنند دشمنان ایران و جبهه مقاومت و از خارج از عراق هستند که به اینها خط می دهند، و درصدد هستند هم پیمانان قدرتمند ایران را دچار بحران کنند و نباید از نظر دور داشت که در این میان ترکیه نقش بسیار کلیدی را بر عهده گرفته است.

ترکیه باید بداند این نقشه محکوم به شکست است، به این خاطر که کسانی که در راس و نمایندگی شورشیان در عراق قرار دارند، هیچ گونه محبوبیت مردمی ندارند و قدرتشان را فقط با پولهای نفتی کشورهای عربی و پشتیبانی غربی ها به دست آورده اند، و اگر این پولها و پشتیبانی ها قدرتی داشتند خود اردوغان را از باتلاق شکست در سوریه نجات داده بودند.

در بررسی حلقه منطقه ای بحران سوریه، نقش ایران به عنوان اصلی ترین حامی سوریه با دیگر بازیگران منطقه ای و بین المللی به صورت اساسی متفاوت است، و حمایت جمهوری اسلامی از نظام مردمی سوریه همان قدر اهمیت دارد که اهمیت راهبردی سوریه برای جمهوری اسلامی ایران دارد و ایران هیچوقت از هدف اصلی خودش که هم اینک نجات سوریه است لحظه ای غفلت نمی کند.

از طرفی جمهوری اسلامی ایران فروریزی جبهه سوریه در مقابل رقبای منطقه ای عربستان، قطر و ترکیه را به منزله کاهش نفوذ استراتژیک خودش می داند، و همچنین تزلزل در ارکان مقاومت اسلامی و تحقق آن را هم به مفهوم بر هم خوردن توازن قوا در منطقه و تقویت موضع اسراییل می داند، لذا از هیچ گونه طرح شتاب زده ای که منجر به فروپاشی نظام سوریه و تسلط جریان مخالف دولت شود استقبال نمی کند، در نظر ایران، سقوط بشار اسد به هرج و مرج بیشتر در منطقه خواهد انجامید.

روابط راهبردی جمهوری اسلامی ایران با سوریه، در راه‌اندازی و تقویت جبهه مقاومت به عنوان پلی برای رسیدن به حزب الله لبنان و گرفتن گلوگاه استکبار جهانی رژیم جعلی اسرائیل است، این همکاری ها همواره از قبل ادامه داشته و تازگی ندارد، مهمتر اینکه سوریه بعد از انقلاب اسلامی همواره در ضدیت با رژیم صهیونیستی با جمهوری اسلامی همراهی کرده است، و همیشه تحولات سوریه بر قدرت چانه زنی ایران و نفوذ ایران در منطقه دارای اهمیتی خاص بوده است، و در عین ‌حال در سطح بازیگری و نقش ‌آفرینی جمهوری اسلامی در منطقه تأثیر بسیار زیادی داشته و دارد.

خیزش فراگیر انقلابهای عربی در منطقه خاورمیانه عربی، عربستان و بحرین و دیگر شیخ نشین های منطقه خلیج فارس را در موقعیت دشوارتری قرار داده است، از این رو ترس از گسترش اعتراضات مدنی مردم حجاز، و حضور اقلیت منتفذ شیعی در شرق عربستان، باعث شده است که ریاض برای فریب افکار عمومی و نیز خاموش کردن مطالبات مردم منطقه، خود را در قامت دوست سنی اکثر مردم سوریه نشان دهد، و بحران به وجود آورده در سوریه را نبرد ایران شیعی و عربستان سنی تعبیر کند.

برای همین منظور آمریکا تلاش دارد که با مشروعیت بخشی به معارضین سوری در سطح بین المللی، و نیز انسجام بخشی و ارسال اسلحه و تبادل اطلاعات به آن ها، مسیر رسیدن به هدف اصلی را که همان برکناری بشار اسد از قدرت، و تشکیل دولت جدید با حضور نیروهای سنی و سکولار است را فراهم سازد.

ولی باید دانست که واقعیاتی که در سوریه در جریان است این است که ارتش آزاد سوریه، که حمایت مردمی را در مقطعی بدست آورده بود، نه تنها این حمایت را از دست داده، بلکه مورد تنفر شدید تمام مردم سوریه چه سنی ، چی شیعی و مسیحی قرار گرفته اند و هیچ شانسی برای پیروزی ندارند، عناصری که داعیه ی مبارزه با اسرائیل و آمریکا و حمایت از مردم فلسطین را داشتند، زمانی که زیر چتر پول های عربی و پشتیبانی غربی ها رفتند باید حساب این روز را هم می کردند.  

 

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » داریوش احمد رضا بهمنیار ( شنبه 91/10/30 :: ساعت 4:47 عصر )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
تعریف ناقص از حقیقت لیبرال دموکراسی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد
تحمل عُسرت و تنگدستی
انقلاب اسلامی ایران نمادی از قدرت و اراده خداوند
برجام دندان دردِ ملت انقلابی ایران است
به حیرتیم که ای خاک پیر با برکت ، چقدر از دل سنگت جوان درآوردیم
برای مبارزه با ام الشیطان سلاحی دو دَم لازم است
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 142
>> بازدید دیروز: 137
>> مجموع بازدیدها: 221731
» درباره من

منطقه و بیداری اسلامی
داریوش احمد رضا بهمنیار
سی سال قبل امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از میان ما رفت با شکوهی بزرگ و بی نظیر، ما مردم ایران او را تشییع کردیم و این اندوهی بزرگ بر دل هایمان برجای گذاشت اندوهی برای ما و شادی برای او، چرا که مرگ حق است و بازگشت به سوی پروردگار، اما ما مردم ایران مومن ترین بنده خدا در زمان معاصر را از دست دادیم. همه ما روزی از این دنیا خواهیم رفت و بیشتر گناهان ما از آنجاست که این واقعیت بزرگ یعنی مرگ را فراموش می کنیم هزاران انسان از اول پیدایش آمدند که حال نشانی از آنان نیست برخی انسان ها به راه راست هدایت یافتند و برخی نه، چند صباحی دیگر قطعا هیچکدام از ما نیز در این دنیا نخواهیم ماند و به سرای دیگر خواهیم رفت پس باید بکوشیم در کار نیک که تنها چیزیست که با خود خواهیم برد و از تاریخ عبرت بگیریم که کسانی که از گذشتگان خود پند نگیرند خود عبرت دیگران خواهند شد. این که بر رفتن امام راحل بگرییم موجه است اما این تمام دِینِ امام راحل بر گردن ما نیست بلکه تداوم و ماندن در راه او که راه خداست اصل است اینک حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) رهبر عظیم الشأن مسلمانان جهان و جانشین امام راحل، راه او را که همان راه خداست را ادامه می دهند و مسلمانان همه عالم را بر زمین سرافراز خواهند ساخت تا نظام جمهوری اسلامی به عنوان یادگاری در تاریخ بشر از حکومت مقتدر الهی بر زمین باقی بماند. آمریکائیان می گویند تحریم هائی که علیه ایران به کار بردیم در تاریخ جهان بی سابقه است و هر کشوری را ظرف چند سال از پا در می آورد با منطق معمول حرف آنها درست است اما انقلاب اسلامی با خواست و اراده خداوند و بر اساس الهام او شکل گرفته و قرار نیست نشان دهنده حداکثر توان یک رژیم چپاولگر زورگو باشد بلکه برای نمایش عظمتِ قدرت پروردگار عالم شکل گرفته است، اینک زمانی است که خداوند لطف و رحمت خود را شامل انقلاب اسلامی ما کرده است تا نشانه هائی از عظمت خود را بر ما نمایان سازد، در آنجا که تدبیر عقل انسان و قدرت او به انتهای خود برسد عظمت اعجاز انقلاب اسلامی نمایان می شود، امروز خداوند می خواهد این انقلاب را به پیروزی برساند تا نمونه ای باشد از حکومت الهی بر زمین که با اعجاز او همراه شده است بزرگی از آن خداست و سپاس او را که هوشمندترین و مقرب ترین بندگانش را به رهبری ما گمارده است. باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد

» پیوندهای روزانه

تابناک [2]
انتخاب [2]
پایگاه خبری انقلاب نیوز
شبکه اطلاع رسانی دانا
موسسه فرهنگی راسخون
نقل قول - وبلاگ نویسان خوزستانی
پایگاه خبری مشهد پیام [1]
شبکه خبری تحلیلی تیتر یک [1]
پایگاه خبری لنگر نیوز
ظهور
وب سایت خبری تحلیلی رصد [1]
وبلاگ نویسان خراسان رضوی [3]
سواد رسانه ای ایرانیان [1]
وبگاه جوان انقلابی [1]
پایگاه خبری شلمچه نیوز
[آرشیو(16)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
برجام برای برداشتن تحریم ها بوده . جریانی منحرف از انقلاب اسلامی . دل به عشق زنده می ماند عشق به امام خمینی (ره) . حضرت فاطمه (س) مصمم برای شهادت در تکلیفی الهی[-1] .
» آرشیو مطالب
پاییز 86
زمستان 1386
بهار 1387
مرداد 87
شهریور 87
تابستان 1387
خرداد 88
شهریور 89
آذر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
فروردین 90
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
اسفند 92
اردیبهشت 93
فروردین 93
خرداد 93
تیر 93
مرداد 93
تابستان 93
پاییز 93
زمستان 93
تابستان 94
پاییز 94
زمستان 94
بهار 95
تابستان 95
پاییز 95
زمستان 95
بهار 96
تابستان 96
پاییز 96
زمستان 96
بهار 97
تابستان 97
پاییز 97
زمستان 97
بهار 98
تابستان 98
پاییز 98
زمستان 98
بهار 99

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
تابناک
خبرگزاری فارس
شبکه العالم
عمارنامه
پایگاه خبری فرهنگ نیوز
رجا نیوز
جام نیوز
پایگاه خبری فاش نیوز
پایگاه خبری بولتن نیوز
پایگاه تحلیل خبر باصر
پارس نیوز
مشرق نیوز
شبکه خبر
شبکه دانا
جوان انقلابی
خیبر آنلاین
ادیان نیوز
انقلاب نیوز
روایت نو
بسیج پرس

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب