سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آنکه در جستجوی دانش بیرون رود در راه خداست، تا آنگاه که برگردد . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
منطقه و بیداری اسلامی
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» غدیر نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه ‏داران امامت است

رخداد بزرگ روز عید غدیر خم در هجدهم ماه ذی حجه سال دهم هجری در برابر جمعیتی حدود یکصد هزار نفر، تنها یک واقعه تاریخی نبود، بلکه جریان تفکری بود که در بطن خود جبهه حق و باطل را، ذلت و شرافت را، دروغ و راست را و همه صفات نیک و بد را روبروی هم قرار داد، غدیر نه تاریخ است نه جغرافیا و نه روایت، بلکه ولایت است، عید غدیر عید رسمی شیعه است، عید غدیر، ناموس تاریخ اسلام ناب و شناسنامه و سلاح شیعه و رمز عظمت و بقای اسلام ناب محمدی است، عید غدیر هویت ما و شماست ، عید غدیر رد پای عشق و چکیده تمام ادیان الهی است، عید غدیر رمز بقای اسلام و اعطای حق حکومت شرعی از طرف خدا به امیرمومنان حضرت علی (ع) است.

درچنین روزی از طرف خداوند ، بهترین هدیه عالم یعنی ولایت امیرالمومنین حضرت علی (ع) به بشریت تقدیم شد، عید غدیر خم بالاترین عید انسان، عید عشق و کمال و عید همه خوبی ها و زیبایی ها است، روز عید غدیر تداوم رسالت محمد صلی الله علیه و آله در ولایت على علیه ‏السلام است، غدیر روز انسان است، روز پیمان و میثاق است و عید عدالت و رهبرى است، در روز عید غدیر بود که ثمره نبوت و میوه رسالت چیده شد.

غدیر تنها نام یک سرزمین نیست، بلکه یک تفکر است، غدیر، نشانه و رمزی است که از تداوم خط نبوت خبر می‏دهد، غدیر، نقطه تلاقی کاروان رسالت با طلایه ‏داران امامت است، آری، غدیر خم یک سرزمین نیست، چشمه‏ای است که تا پایان هستی می‏جوشد، کوثری است که فنا برنمی ‏دارد، و افقی است بی ‏کرانه و خورشیدی است عالم تاب، غدیر تعیین کننده خط ‏مشی مسلمانان راستین و آگاه و دوستداران واقعی پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) و عترت و اهل بیت او تا آخرین روز دنیاست.

آیه ‏اى که قبل از اعلام رسمى ولایت امیر مؤمنان على علیه‏السلام نازل شد، از یک ‏سو، بیان‏ گر اهمیت فوق ‏العاده غدیر و از سوى دیگر، نشان ‏دهنده نگرانى ‏هاى رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در این باره است، چنان که خداوند متعال درآیه 67 سوره مائده در قرآن می‏فرماید: هان ای پیامبر! آنچه را از سوی پروردگارت به تو نازل شده است، تبلیغ کن و اگر چنان نکنی، پیام و رسالت خود را انجام نداده‏ای و خداوند تو را از مردم حفظ می‏فرماید و خداوند جمعیت کافران را هدایت نمى‏کند.

خطاب خداوند عالم : که ای پیامبر ابلاغ کن آنچه از طرف خداوند بر تو نازل شده که اگر ابلاغ نکنی رسالت خود را نرسانده‌ای که در هیچ یک از فرامین الهی چنین مطلبی گفته‌ نشده است، و یا: امروز دین شما را کامل کردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم که تا آن روز مشابه آن در هیچ موردی گفته نشده بود.

در اینجا می بینیم که قرآن کریم، آشکارا اعلام نشدن ولایت على علیه‏السلام را با ناتمام ماندن رسالت الهى برابر مى‏داند و در مقابل نگرانى‏هایى که رسول خدا صلی الله علیه و آله داشت، وعده حفظ و حراست به ایشان داده مى‏شود، بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است، در این واقعه، پیامبر اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله مهم‏ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود را به انجام رساندند، مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود، و کوتاهی در مورد آن، به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‏انجامید.

غدیر یک واقعه تاریخی صرف یا تنها یک گذرگاه جغرافیایی نیست بلکه یک سرفصل اعتقادی است که درون مایه همه طاعت ها از آن منشأ می گیرد، و رسالت همه پیامبران در آن مفهوم می یابد و همه رشدها و تعالی ها از آن جا آغاز می شود، از این رو شناخت غدیر از ضروری ترین و بنیادی ترین شناخت های اعتقادی ماست.

غدیر عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است و صرفا واقعه‏ یا رخدادی تاریخی نیست این نام مقدس عنوان عقیده ما و اساس دین ماست، غدیر ثمره نبوت و میوه رسالت است، غدیر تعیین کننده خط‏ مشی مسلمانان تا آخرین روز دنیاست و روز عید غدیر سال دهم هجرت ماجرایی سرنوشت ‏ساز بود که خطبه غدیر شاخص ‏ترین و زنده ‏ترین سند آن است.

خداوند پس از غدیر خم برای کسی حجت و عذری باقی نگذاشته است، چرا که غدیر نشانه ای از تداوم خط نبوت است، عید غدیر جریانی از جوشش یک تفکر اصیل از آخرین رسالت الهی برای ساختن، بوجود آوردن و خلقت امامت بود، و بالا‌ترین هدیه خداوند به بشر ارمغان امامت است چرا که امامت تکمیل کننده حقیقت وجودی بشر است.

سنت دیرینه عید غدیر برای تبریک گفتن خاص به حضرت علی (ع) برای خلیفه شدنش است، تبریک گفتن عید غدیر به همدیگر همانا بیعت کردن تازه ای با امیر مومنان و مقام امامت و ولایت است که مفاهیم والاى این روز را بازتاب می ‏دهد، چرا که هنوز لحظاتی از فرمایشات حضرت محمد (ص) در گرمای سوزان غدیر خم نگذشته بود که همه صحابه به نزد حضرت علی (ع) رفتند و خلیفه شدنش را تبریک گفتند و ما اگر عید غدیر را به همدیگر تبریک می گوییم در واقع ما خلافت، ولایت و امامت امیر مومنان حضرت علی (ع) را برای خلیفه شدن اش به مقام قائم آل محمد (عج) و مقام ولایت تبریک می گوییم.

واقعه غدیر مهم ترین اصلی است که پس از توحید از همه مفاهیم و ارزش‌های اسلامی بالاتر است و عدم شناخت صحیح ولایت از حادثه شگفت انگیز غدیر گمراهی و ضلالت به بار می آورد چرا که بعد از غدیر بود که جبهه حق و باطل و دروغ و راست، به صورتی منافقانه وار روبروی هم قرار گرفت و برای همین است که روز عید غدیر نه تاریخ است و نه جغرافیا و نه روایت، بلکه سرچشمه همیشه ‏جوشان ولایت است که از سینه تفتیده «خم» به جام محبت دوست‏داران پیامبر و خاندان گرامی اش جارى می شود.

این عید بزرگ، آشنای همه پیامبران پیشین و روزی گران قدر در مکتب انبیا و اوصیای الهی بوده است، چرا که همه تلاش ها و مرارت های پیامبران، در روز غدیر به فرجام رسید، و در روز عید غدیر بود که درخت بلند رسالت میوه داد و میراث همه انبیاء الهی از گزند نابودی و تباهی حفظ گردید، از این روست که همه پیامبران، آن را شناختند، حرمتش را ارج نهادند و آن را عید گرفتند، در روایت آمده است که خداوند متعال هیچ پیامبری را مبعوث نکرد، مگر این که آن روز را عید گرفت و مقام و عظمت آن روز را به او شناساند.

رسول خدا صلی ‏الله‏ علیه‏ و‏ آله فرمودند: روز غدیر خم، برترین عیدهای امت من است، و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد برادرم، علی بن ابی ‏طالب را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم به دست او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل، و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را دین آنان قرار داد.

روز هجدهم ذی الحجه روز عید غدیر خم جشن توحید و عدالت و خداپرستی است، و بالاترین عید انسان، عید عشق ، کمال و همه خوبی ها و زیبایی ها است، جشن عید غدیر جشن صعود انسان و پذیرش خلیفه الهی انسان است، و امروز تنها راه نجات بشر بازگشت به اسلا‌م ناب محمدی (ص) و متوسل شدن به فرهنگ غدیر است، و راز موفقیت نظام ولایت فقیه نیز در اتصال به همین محور است.

عید غدیر چشمه ای است که تا پایان هستی خواهد جوشید و روز اکمال دین و اتمام نعمت است، چون که اسلام بدون غدیر معنا ندارد چون غدیر روز تکامل است و موجب خشنودی خداست، و سپاس خدائی را که ما را از تمسک کنندگان به ولایت امیرالمومنین علی (ع) قرار داده است.

در سنت دیرینه عید غدیر تبریک گفتن خاص به آن حضرت است که مفاهیم والاى این روز را بازتاب مى‏دهد، واقعه غدیر مهمترین اصلی است که پس از توحید از همه مفاهیم و ارزش‌ های اسلامی بالاتر است، بنابراین رابطه اسرارآمیز و شگفت انگیز قربان و غدیر در کلمه امامت و ولایت نهفته است، به بیان دیگر قربان و غدیر لازم و ملزوم یکدیگرند، و قربان بدون غدیر بی معناست و غدیر بدون قربان مفهومی ندارد و هر دوی آنها بدون وجود امامت و ولایت بی معنایند، و عدم درک درست از دو روز بزرگ قربان و غدیر و عدم شناخت صحیح از حادثه شگفت انگیز غدیر و قربان به مفهوم گمراهی و ضلالت است، چرا که دوری و جدایی از ولایت را به همراه دارد، و فقط وفاداری به امامت و ولایت است که راز نهفته حادثه غدیر در حادثه قربان را می شناساند.

چه رابطه اسرار آمیزی بین حادثه شگفت انگیز قربان و حادثه عظیم غدیر وجود دارد؟ وجه تشابه به قربانگاه رفتن فرزند ابراهیم با قربانی شدن فرزند علی (ع) در کربلا در چه چیز است؟ شباهت واقعه تولد علی در خانه خدا با قربانی شدنش در خانه خدا در چیست؟ چه رابطه‌ای بین امام شدن ابراهیم خلیل الله با به امامت رسیدن حضرت علی ولی الله وجود دارد.

نتیجه می گیریم که راز نهفته حادثه غدیر در حادثه قربان چیزی نیست جز عشق به الله و ولایت و امامت، یعنی ابراهیم با عشق به الله و با گردن نهادن به ولایت الله فرمان الهی را در به قربانگاه بردن اسماعیل اطاعت می‌کند و به مقام والای امامت می‌رسد و علی هم با عشق به الله و اطاعت بی چون چرای نبی الله و مردانگی‌ ها و جانفشانی‌ ها در راه به بلوغ رسیدن دین خدا به مقام الهی امامت برگزیده می‌شود.

درک نهایت و عظمت رابطه عاشقانه و جانانه غدیر و قربان زمانی میسر می‌شود که می‌بینیم وقتی ابراهیم به امر خداوند فرزندش اسماعیل را به مسلخ می برد تا او را در راه دوست قربانی کند تا اینجا همچون حسین فرزند علی مولود کعبه است اما خداوند می خواهد که حسین بن علی (ع) همچون علی یگانه باشد و هیچکس مثل او نباشد و بنابراین به ابراهیم ندا می‌دهد تو فرزندت را قربانی نکن و همین قدر عشق و ولایت خود را به خالقت اثبات کردی و درعوض این گوسفند را قربانی کن، چرا؟ چون قرار است حسین فرزند علی امام منصوب من در کربلا فرزندانش را قربانی کند و نهایت عشق و ولایت الهی و وفاداری را به نمایش بگذارد، آری حسین من در دو عالم یکی است و همتا ندارد اوست که لیاقت دارد همه فرزندانش را در راه من قربانی کند و خودش هم قربانی شود، غدیر علی ، برای همیشه چشمه ای لبریز از آب حیات و دریایی موّاج از کرامتهاست .

نتیجه اینکه ریشه همه بدبختی ها و تیره روزی های بشر در چهارده قرن گذشته در دوری از واقعه غدیر و درک نکردن آن بوده است، و مهم تر اینکه مسئله امامت و ولایت علی (ع) به عنوان حکم و فرمان الهی و بیعت عموم مسلمانان در روز عید غدیر که جمعیتی بین هشتاد هزار تا یکصد هزار نفر بودند تعهد گرفته و اجرا شد، و ما سخت متعجیم از اینکه چگونه و چرا مردمان، خصوصا مردمان مدینه، غدیر در یادشان ماند ولی علی (ع) از یادشان رفت.

در آخر کلام با تبریک این عید سعید غدیر و بزرگ و با شکوه بر همه مردم ایران و مسلمانان جهان مبارک باد و باز هم مبارک باد این عید عزت و شرافت بر همه دوستداران امامت و ولایت و همچنین بر عاشقان و محبان علی (ع) و حضرت ولی عصر (عج) و مقام ولایت مبارک باد.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » داریوش احمد رضا بهمنیار ( شنبه 92/7/27 :: ساعت 6:59 عصر )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
تعریف ناقص از حقیقت لیبرال دموکراسی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد
تحمل عُسرت و تنگدستی
انقلاب اسلامی ایران نمادی از قدرت و اراده خداوند
برجام دندان دردِ ملت انقلابی ایران است
به حیرتیم که ای خاک پیر با برکت ، چقدر از دل سنگت جوان درآوردیم
برای مبارزه با ام الشیطان سلاحی دو دَم لازم است
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 149
>> بازدید دیروز: 137
>> مجموع بازدیدها: 221738
» درباره من

منطقه و بیداری اسلامی
داریوش احمد رضا بهمنیار
سی سال قبل امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از میان ما رفت با شکوهی بزرگ و بی نظیر، ما مردم ایران او را تشییع کردیم و این اندوهی بزرگ بر دل هایمان برجای گذاشت اندوهی برای ما و شادی برای او، چرا که مرگ حق است و بازگشت به سوی پروردگار، اما ما مردم ایران مومن ترین بنده خدا در زمان معاصر را از دست دادیم. همه ما روزی از این دنیا خواهیم رفت و بیشتر گناهان ما از آنجاست که این واقعیت بزرگ یعنی مرگ را فراموش می کنیم هزاران انسان از اول پیدایش آمدند که حال نشانی از آنان نیست برخی انسان ها به راه راست هدایت یافتند و برخی نه، چند صباحی دیگر قطعا هیچکدام از ما نیز در این دنیا نخواهیم ماند و به سرای دیگر خواهیم رفت پس باید بکوشیم در کار نیک که تنها چیزیست که با خود خواهیم برد و از تاریخ عبرت بگیریم که کسانی که از گذشتگان خود پند نگیرند خود عبرت دیگران خواهند شد. این که بر رفتن امام راحل بگرییم موجه است اما این تمام دِینِ امام راحل بر گردن ما نیست بلکه تداوم و ماندن در راه او که راه خداست اصل است اینک حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) رهبر عظیم الشأن مسلمانان جهان و جانشین امام راحل، راه او را که همان راه خداست را ادامه می دهند و مسلمانان همه عالم را بر زمین سرافراز خواهند ساخت تا نظام جمهوری اسلامی به عنوان یادگاری در تاریخ بشر از حکومت مقتدر الهی بر زمین باقی بماند. آمریکائیان می گویند تحریم هائی که علیه ایران به کار بردیم در تاریخ جهان بی سابقه است و هر کشوری را ظرف چند سال از پا در می آورد با منطق معمول حرف آنها درست است اما انقلاب اسلامی با خواست و اراده خداوند و بر اساس الهام او شکل گرفته و قرار نیست نشان دهنده حداکثر توان یک رژیم چپاولگر زورگو باشد بلکه برای نمایش عظمتِ قدرت پروردگار عالم شکل گرفته است، اینک زمانی است که خداوند لطف و رحمت خود را شامل انقلاب اسلامی ما کرده است تا نشانه هائی از عظمت خود را بر ما نمایان سازد، در آنجا که تدبیر عقل انسان و قدرت او به انتهای خود برسد عظمت اعجاز انقلاب اسلامی نمایان می شود، امروز خداوند می خواهد این انقلاب را به پیروزی برساند تا نمونه ای باشد از حکومت الهی بر زمین که با اعجاز او همراه شده است بزرگی از آن خداست و سپاس او را که هوشمندترین و مقرب ترین بندگانش را به رهبری ما گمارده است. باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد

» پیوندهای روزانه

تابناک [2]
انتخاب [2]
پایگاه خبری انقلاب نیوز
شبکه اطلاع رسانی دانا
موسسه فرهنگی راسخون
نقل قول - وبلاگ نویسان خوزستانی
پایگاه خبری مشهد پیام [1]
شبکه خبری تحلیلی تیتر یک [1]
پایگاه خبری لنگر نیوز
ظهور
وب سایت خبری تحلیلی رصد [1]
وبلاگ نویسان خراسان رضوی [3]
سواد رسانه ای ایرانیان [1]
وبگاه جوان انقلابی [1]
پایگاه خبری شلمچه نیوز
[آرشیو(16)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
برجام برای برداشتن تحریم ها بوده . جریانی منحرف از انقلاب اسلامی . دل به عشق زنده می ماند عشق به امام خمینی (ره) . حضرت فاطمه (س) مصمم برای شهادت در تکلیفی الهی[-1] .
» آرشیو مطالب
پاییز 86
زمستان 1386
بهار 1387
مرداد 87
شهریور 87
تابستان 1387
خرداد 88
شهریور 89
آذر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
فروردین 90
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
اسفند 92
اردیبهشت 93
فروردین 93
خرداد 93
تیر 93
مرداد 93
تابستان 93
پاییز 93
زمستان 93
تابستان 94
پاییز 94
زمستان 94
بهار 95
تابستان 95
پاییز 95
زمستان 95
بهار 96
تابستان 96
پاییز 96
زمستان 96
بهار 97
تابستان 97
پاییز 97
زمستان 97
بهار 98
تابستان 98
پاییز 98
زمستان 98
بهار 99

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
تابناک
خبرگزاری فارس
شبکه العالم
عمارنامه
پایگاه خبری فرهنگ نیوز
رجا نیوز
جام نیوز
پایگاه خبری فاش نیوز
پایگاه خبری بولتن نیوز
پایگاه تحلیل خبر باصر
پارس نیوز
مشرق نیوز
شبکه خبر
شبکه دانا
جوان انقلابی
خیبر آنلاین
ادیان نیوز
انقلاب نیوز
روایت نو
بسیج پرس

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب