سفارش تبلیغ
صبا ویژن
[ و چون زیاد بن ابیه را به جاى عبد اللّه پسر عباس به فارس و شهرهاى تابع آن حکومت داد ، در گفتارى دراز که او را از گرفتن خراج پیش از رسیدن وقت آن نهى فرمود گفت : ] کار به عدالت کن و از ستم و بیداد بپرهیز که ستم رعیت را به آوارگى وادارد و بیدادگرى شمشیر را در میان آرد . [نهج البلاغه]
منطقه و بیداری اسلامی
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» دانشگاه مهمترین ابزار ترویج ارزشهای آمریکایی در جهان

رئیس دانشگاه آمریکایی در سلیمانیه، معتقد است دانشگاه‌های آمریکایی قادرند با تربیت نیروهای جهت با دیدگاه های آمریکا از عهده انجام کاری که سیاستمداران و نظامیان آمریکا تا کنون از پس آن نیامده است، برآیند.

آتاناسیوس مولاکیس که ریاست دانشگاه آمریکایی عراق در سلیمانیه را به عهده دارد در نشریه شرح وقایع آموزش عالی با توصیف دیدگاه های خود در مورد دانشگاه های آمریکایی برون مرزی گفت این کالج ها می توانند کاری را که آمریکا نمی‌تواند در خارج از کشور خود انجام دهد، انجام دهند.

علی رغم ضعیف شدن آمریکا در حوزه‌های دیگر، دانشگاه‌های آن همچنان قوی باقی مانده‌اند

فرید ذکریا در کتابش به تامل در مورد "خیزش دیگر کشورها " - مانند چین، برزیل و روسیه - و متعاقب آن تضعیف استیلای بی چون و چرای آمریکا در حوزه های زیادی اعم از رشد اقتصادی و قدرت اقتصادی می پردازد. طبق پیش‌بینی وی، تنها مورد استثنا در این میان تداوم برتری بی نظیر، دانشگاه‌های آمریکایی

بسم الله الرحمن الرحیم

دانشگاه  مهمترین ابزار ترویج ارزش‌های آمریکایی در جهان

رئیس دانشگاه آمریکایی در سلیمانیه، معتقد است دانشگاه‌های آمریکایی قادرند با تربیت نیروهای جهت با دیدگاه های آمریکا از عهده انجام کاری که سیاستمداران و نظامیان آمریکا تا کنون از پس آن نیامده است، برآیند.

آتاناسیوس مولاکیس که ریاست دانشگاه آمریکایی عراق در سلیمانیه را به عهده دارد در نشریه شرح وقایع آموزش عالی با توصیف دیدگاه های خود در مورد دانشگاه های آمریکایی برون مرزی گفت این کالج ها می توانند کاری را که آمریکا نمی‌تواند در خارج از کشور خود انجام دهد، انجام دهند.

علی رغم ضعیف شدن آمریکا در حوزه‌های دیگر، دانشگاه‌های آن همچنان قوی باقی مانده‌اند

فرید ذکریا در کتابش به تامل در مورد "خیزش دیگر کشورها " - مانند چین، برزیل و روسیه - و متعاقب آن تضعیف استیلای بی چون و چرای آمریکا در حوزه های زیادی اعم از رشد اقتصادی و قدرت اقتصادی می پردازد. طبق پیش‌بینی وی، تنها مورد استثنا در این میان تداوم برتری بی نظیر، دانشگاه‌های آمریکایی خواهد بود.

 داخل آمریکا کمتر به نقش دانشگاه های آمریکایی در مناطقی که این دانشگاه‌ها در آنها دایر بوده‌اند توجه می‌شود

با آنکه داخل کشور آمریکا در مورد ممتاز و خوش آتیه بودن دانشگاه های این کشور زیاد صحبت می شود، اما کمک بی بدیل این دانشگاه های برون مرزی به پیشرفت و کامیابی مناطقی که در آنجا حضور داشته اند، کمتر نقل زبان هاست. راه اندازی کالج های آمریکایی خارجی به اواسط قرن نوزدهم برمی گردد- زمانی که قدرت های اروپایی حریصانه برای ایفای سلطه و کسب منفعت از دولت رو به افول عثمانی با یکدیگر رقابت می کردند، اما حضور آمریکا در خاور نزدیک کمرنگ و قابل چشم پوشی بود.

کالج های سکولار آمریکایی ضمن احترام به باورهای جوامع میزبان، روش ها و استانداردهای آموزش و پرورش خود را به این جوامع منتقل می کنند

این کالج ها که در ابتدا از شور و شوق تبلیغات مذهبی پروتستان الهام می گرفتند، با محیط پیرامون خود به تفاهم رسیده و به زودی سکولار شدند و با روشهایی که هم مبتکرانه بود و هم به جوامع میزبان احترام می گذاشت، روش های و استانداردهای آموزش و پرورش غربی را به این مناطق معرفی می کردند. آموزش ارائه شده توسط این دانشگاه ها، در کشورهایی که از بازار و کشاورزی معیشتی به سمت اشکال توسعه یافته تر سازمان‌دهی اقتصادی و شهری حرکت می کردند، فرصت هایی برای تحرک اجتماعی صعودی فراهم می آورد. اصولی که این دانشگاه ها از سرچشمه های پوریتانی خود در نیوانگلاند حفظ کرده بودند، تاکید بر شکل دهی شخصیت و القای اخلاق کاری و مسئولیت پذیری بود.

* زبان آموزشی این دانشگاه ها انگلیسی بوده است

فعالیت های به ظاهر پیش پا افتاده محوطه های دانشگاه ها - مانند ورزش و انجمن ها - در دانشجویان بذر عاداتی مانند معاشرت داوطلبانه با طبقه برگزیده سایر کشورها را می فشاند. دانشگاه های آمریکایی که نسبت به تمام قومیت ها و آیین ها دید بازی داشته و در محیط بی ثبات خاور نزدیک فعالیت می کرده اند، فرصت هایی برای آموزش و پرورش گروه های بی خانمان فراهم آورده اند. زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزش [این دانشگاه ها]، ضمن از میان بردن تفاوت های زبانی گروه هایی که در صورت عدم استفاده از این زبان ممکن بود دشمن یکدیگر باشند، به عنوان زبان بین المللی جهان، سرمایه گرانبهایی است. به عنوان مثال دانشگاه آمریکایی عراق در سلیمانیه، همان دانشجویان عرب، کرد و ترکی که پدرها و اجدادشان ممکن بود از هم بترسند و در پی آزار و اذیت همدیگر باشند، با هم جزوه رد و بدل می کنند، ورزش می کنند و به زبان انگلیسی تعامل دارند.

* افراد آگاه، با آگاهی از مزایای دانشگاه های آمریکایی در تربیت نیروی انسانی، در مناطقی که جنگ در آنها به اتمام رسیده و در کشورهای پساکمونیستی دانشگاه های آمریکایی تاسیس کرده اند

ارزش آموزش و پرورش طی سال های گذشته به سرعت افزایش یافته و در آینده نیز روند صعودی خواهد داشت. در عصری که بهزیستی انسان و کره زمین بیشتر به تفکر اصولی و خلاقانه وابسته است تا به منابع خام و کار فیزیکی، مطلوب ترین و هوس انگیزترین دارایی ها افراد تحصیل کرده هستند. آموزش و پرورش لیبرال و دانشجو محور آمریکایی به گونه ای طراحی شده است تا در فرد انعطاف پذیری ذهنی لازم برای کنار آمدن با دنیایی که در آن دانش تخصصی فنی طی مدت زمان کوتاهی منسوخ می شود را ایجاد کند. بنابراین، افراد آگاه مدل های مشابهی پیش رو گرفته و در کشورهای جنگ زده و پساکمونیستی مانند افغانستان، ارمنستان، بلغارستان، عراق، قرقیزستان، نیجریه، پاکستان و بسیاری از کشورهای دیگر دست به ایجاد دانشگاه های آمریکایی زده اند. این دانشگاه ها، نهادهای تازه کاری هستند که لازم است به آنها رسیدگی شود، اما مشکلاتی که آنها پیش رو دارند در مقابل ناملایماتی که نهادهای رو به رشد و با اعتبار در مصر، بیروت و کرانه باختری پشت سر گذاردند، چیزی نیستند.

* حاکمان کشورهای خلیج فارس نیز خواستار تاسیس دانشگاه های آمریکایی در کشور خودشان شده اند

البته در کشورهای رو به پیشرفت اکثر دانشجویان در دانشگاه‌های بزرگ و ملی کشور خودشان تحصیل می کنند. با این وجود دانشگاه های آمریکایی در حکم کاتالیزوری برای نوآوری هستند و استانداردهای لازم برای نظام آموزش عالی را آنها وضع می کنند. حاکمان کشورهای خلیج [فارس] با اشراف به اینکه نفت بر خلاف آموزش و پرورش منبعی تمام شدنی است، شروع به تاسیس دانشگاه هایی با الگوی آمریکایی کرده اند و یا از موسسات آموزشی پیشرو آمریکایی دعوت کرده اند تا شعبه های دانشگاه خودشان را [در آن کشورها] تاسیس کنند.

* به نظر می رسد آمریکا از این مسئله آگاه نیست که می تواند اهداف مورد نظرش را از طریق دانشگاه پیگیری کند

به نظر نمی رسد که آمریکا خود به طور کامل این مسئله را فهمیده باشد. کشورهای دیگر، به خصوص فرانسه و انگلیس، با آگاهی زیرکانه از ارزشی که حضورشان در عرصه آموزش و پرورش برون مرزی هم برای خودشان و هم برای هم پیمانشان دارد، تلاش های منظمی برای گسترش مرزهای فرهنگی خود کرده اند. به نظر می رسد آمریکا می خواهد یا سریع به نتیجه برسد و یا اصلا به نتیجه ای نرسد. آمریکا در واکنش به شورش ها، دست به مبارزه تبلیغاتی برای "به دست آوردن دل ها و ذهن ها " می زند؛ و پیمانکاران خصوصی بسیار ناکارآمد و سازمان های غیر دولتی خوش نیت اما دست و پا بسته را مامور برنامه های "ظرفیت سازی " می کند.

* دانشگاه های آمریکایی را باید بهترین صادرات آمریکا دانست

اما بر عکس، دانشگاه های آمریکایی خارج از کشور، با منتقل کردن ارزش های ماندگار خود که فراتر از عبارت های پر رنگ و لعاب اما زودگذری هستند که این دولت یا آن دولت گاه به گاه در قالب دیپلماسی عمومی به میان می آورند، مخاطبان [مد نظر] خود را تربیت می کنند. دانشگاه های آمریکایی برون مرزی دست به تبلیغات نمی زنند، اما دیگران را از با ارزش ترین دستاوردهای آمریکا مطلع می کنند. با عنایت به اثرات درازمدتی که این دانشگاه ها بر توسعه جوامعی که آنها را میزبانی می کنند و جهان بینی مردم این جوامع داشته اند، آنها را به حق باید بهترین صادرات آمریکا دانست.

 نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » داریوش احمد رضا بهمنیار ( چهارشنبه 90/6/16 :: ساعت 2:6 صبح )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
تعریف ناقص از حقیقت لیبرال دموکراسی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
اسرائیلیان غاصب و آواره یهودی
مرز میان حق و باطل یک تار موست
باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد
تحمل عُسرت و تنگدستی
انقلاب اسلامی ایران نمادی از قدرت و اراده خداوند
برجام دندان دردِ ملت انقلابی ایران است
به حیرتیم که ای خاک پیر با برکت ، چقدر از دل سنگت جوان درآوردیم
برای مبارزه با ام الشیطان سلاحی دو دَم لازم است
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 125
>> بازدید دیروز: 121
>> مجموع بازدیدها: 221209
» درباره من

منطقه و بیداری اسلامی
داریوش احمد رضا بهمنیار
سی سال قبل امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) از میان ما رفت با شکوهی بزرگ و بی نظیر، ما مردم ایران او را تشییع کردیم و این اندوهی بزرگ بر دل هایمان برجای گذاشت اندوهی برای ما و شادی برای او، چرا که مرگ حق است و بازگشت به سوی پروردگار، اما ما مردم ایران مومن ترین بنده خدا در زمان معاصر را از دست دادیم. همه ما روزی از این دنیا خواهیم رفت و بیشتر گناهان ما از آنجاست که این واقعیت بزرگ یعنی مرگ را فراموش می کنیم هزاران انسان از اول پیدایش آمدند که حال نشانی از آنان نیست برخی انسان ها به راه راست هدایت یافتند و برخی نه، چند صباحی دیگر قطعا هیچکدام از ما نیز در این دنیا نخواهیم ماند و به سرای دیگر خواهیم رفت پس باید بکوشیم در کار نیک که تنها چیزیست که با خود خواهیم برد و از تاریخ عبرت بگیریم که کسانی که از گذشتگان خود پند نگیرند خود عبرت دیگران خواهند شد. این که بر رفتن امام راحل بگرییم موجه است اما این تمام دِینِ امام راحل بر گردن ما نیست بلکه تداوم و ماندن در راه او که راه خداست اصل است اینک حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) رهبر عظیم الشأن مسلمانان جهان و جانشین امام راحل، راه او را که همان راه خداست را ادامه می دهند و مسلمانان همه عالم را بر زمین سرافراز خواهند ساخت تا نظام جمهوری اسلامی به عنوان یادگاری در تاریخ بشر از حکومت مقتدر الهی بر زمین باقی بماند. آمریکائیان می گویند تحریم هائی که علیه ایران به کار بردیم در تاریخ جهان بی سابقه است و هر کشوری را ظرف چند سال از پا در می آورد با منطق معمول حرف آنها درست است اما انقلاب اسلامی با خواست و اراده خداوند و بر اساس الهام او شکل گرفته و قرار نیست نشان دهنده حداکثر توان یک رژیم چپاولگر زورگو باشد بلکه برای نمایش عظمتِ قدرت پروردگار عالم شکل گرفته است، اینک زمانی است که خداوند لطف و رحمت خود را شامل انقلاب اسلامی ما کرده است تا نشانه هائی از عظمت خود را بر ما نمایان سازد، در آنجا که تدبیر عقل انسان و قدرت او به انتهای خود برسد عظمت اعجاز انقلاب اسلامی نمایان می شود، امروز خداوند می خواهد این انقلاب را به پیروزی برساند تا نمونه ای باشد از حکومت الهی بر زمین که با اعجاز او همراه شده است بزرگی از آن خداست و سپاس او را که هوشمندترین و مقرب ترین بندگانش را به رهبری ما گمارده است. باید راه واقعی امام راحل را ادامه داد

» پیوندهای روزانه

تابناک [2]
انتخاب [2]
پایگاه خبری انقلاب نیوز
شبکه اطلاع رسانی دانا
موسسه فرهنگی راسخون
نقل قول - وبلاگ نویسان خوزستانی
پایگاه خبری مشهد پیام [1]
شبکه خبری تحلیلی تیتر یک [1]
پایگاه خبری لنگر نیوز
ظهور
وب سایت خبری تحلیلی رصد [1]
وبلاگ نویسان خراسان رضوی [3]
سواد رسانه ای ایرانیان [1]
وبگاه جوان انقلابی [1]
پایگاه خبری شلمچه نیوز
[آرشیو(16)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
برجام برای برداشتن تحریم ها بوده . جریانی منحرف از انقلاب اسلامی . دل به عشق زنده می ماند عشق به امام خمینی (ره) . حضرت فاطمه (س) مصمم برای شهادت در تکلیفی الهی[-1] .
» آرشیو مطالب
پاییز 86
زمستان 1386
بهار 1387
مرداد 87
شهریور 87
تابستان 1387
خرداد 88
شهریور 89
آذر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
فروردین 90
اردیبهشت 90
خرداد 90
تیر 90
مرداد 90
شهریور 90
آبان 90
آذر 90
دی 90
بهمن 90
اسفند 90
فروردین 91
اردیبهشت 91
خرداد 91
تیر 91
مرداد 91
شهریور 91
مهر 91
آبان 91
آذر 91
دی 91
بهمن 91
اسفند 91
فروردین 92
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
آذر 92
دی 92
بهمن 92
اسفند 92
اردیبهشت 93
فروردین 93
خرداد 93
تیر 93
مرداد 93
تابستان 93
پاییز 93
زمستان 93
تابستان 94
پاییز 94
زمستان 94
بهار 95
تابستان 95
پاییز 95
زمستان 95
بهار 96
تابستان 96
پاییز 96
زمستان 96
بهار 97
تابستان 97
پاییز 97
زمستان 97
بهار 98
تابستان 98
پاییز 98
زمستان 98
بهار 99

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
تابناک
خبرگزاری فارس
شبکه العالم
عمارنامه
پایگاه خبری فرهنگ نیوز
رجا نیوز
جام نیوز
پایگاه خبری فاش نیوز
پایگاه خبری بولتن نیوز
پایگاه تحلیل خبر باصر
پارس نیوز
مشرق نیوز
شبکه خبر
شبکه دانا
جوان انقلابی
خیبر آنلاین
ادیان نیوز
انقلاب نیوز
روایت نو
بسیج پرس

» صفحات اختصاصی

» لوگوی لینک دوستان» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو
» طراح قالب